195. rocznica śmierci Pawła Ksawerego Brzostowskiego

17 listopada mija 195 rocznica śmierci patrona naszego gimnazjum, ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego (1739-1827), referendarza wielkiego litewskiego, publicysty i tłumacza, wybitnego XVIII-wiecznego reformatora.

W roku 1767 P. K. Brzostowski zakupił dobra Merecz, które od swego imienia nazwał Pawłowem. Nponad 3 tys. hektarów stworzył miniaturowe państwo. Nadał chłopom wolność osobistą i zastąpił pańszczyznę czynszem. Republika Pawłowska miała herb, własny pieniądz, skarb i parlament, jak również konstytucję, która była zatwierdzona w 1791 r. przez Sejm Czteroletni. W Pawłowie działała szkoła elementarna oraz szkoła rolnicza dla włościan. Brzostowski prowadził bezpłatną aptekę i utrzymywał felczera, dbał o dobrobyt mieszkańców. W ciągu jednego pokolenia twórca Rzeczypospolitej Pawłowskiej przemienił chłopów pańszczyźnianych w świadomych obywateli.

Chociaż właściciele okolicznych majątków nie popierali działalności Ks. P. K. Brzostowskiego, sława o jego państwie rozeszła się w Europie. Wizytę do Pawłowa planował sam król Zygmunt August Poniatowski.

Rzeczpospolita Pawłowska przetrwała 25 lat. Kiedy w 1794 r. wybuchło powstanie kościuszkowskie, przyłączyła się do niego milicja pawłowska.  Po klęsce powstania Brzostowski sprzedał swój majątek i wyemigrował. Wrócił na Litwę dopiero po kilku latach. Początkowo zamieszkał w Turgielach, później osiadł w Rukojniach, gdzie został proboszczem parafii. Zmarł w Rukojniach w 1827 r., w wieku 88 lat. Jego grób został zniszczony przez carskich żołnierzy.

17 listopada odbyły się lekcje, poświęcone naszemu Patronowi. Uczniowie zwiedzili muzeum szkolne, jak też słynną niegdyś Republikę Pawłowską, zapalając znicze przy pomniku P. K. Brzostowskiego, uczcili pamięć Księdza.