Archiwum miesiąca: październik 2018

Dziękujemy miłośnikom poezji polskiej

24 października w Szkole Sztuk Pięknych im. S. Moniuszki w Solecznikach odbyły się rejonowe eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „Kresy 2018”.    Nasze gimnazjum reprezentowały: Inesa Stankiewicz, ucz. kl. 4, Waleria Suszyńskaja, ucz. kl. IG oraz Marzena Mołoczko, ucz. kl. IV. Dziewczynki przepięknie wygłaszały przygotowane utwory. Inesa i Marzena zdobyły wyróżnienia i będą uczestniczyć w eliminacjach krajowych. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Konkurs recytatorski ,,KRESY”

W październiku odbył się tradycyjny konkurs miłośników poezji polskiej.

W konkursie udział wzięli uczniowie różnych klas, którzy zmagali się w trzech kategoriach wiekowych. Popularnością cieszyły się utwory poetyckie W. Chotomskiej,                                    J. Tuwima, M. Konopnickiej, D. Wawiłow, W. Szymborskiej oraz A. Mickiewicza.

Mistrzami recytacji zostały: Inesa Stankiewicz, ucz. kl. 4, Waleria Suszyńskaja, ucz. kl. IG, Marzena Mołoczko, ucz. kl. IIIG. Gratulacje! Sukcesów na etapie rejonowym konkursu recytatorskiego!

Poznaj swą małą Ojczyznę

Rok 2018 jest ważną datą w historii Polski i Litwy, obchodzimy bowiem 100-lecie niepodległości obu państw. Z tej okazji w klasach 3G i 4G odbyła się nietradycyjna lekcja integrowana historii i języka polskiego w innej przestrzeni edukacyjnej. Celem lekcji było zachęcenie młodych osób do poznawania historii, tradycji, kultury i zabytków Ziemi Ojczystej.

Uczniowie zawczasu otrzymali zadania. Zebrali informację oraz przygotowali przemówienia o postaciach, pomnikach oraz historycznych miejscach rejonu solecznickiego.

Odwiedziliśmy cmentarze rejonu, złożyliśmy znicze na grobach malarki ludowej Anny Krepsztul, Stanisława Wiercińskiego, żołnierza Armii Krajowej, rektora Uniwersytetu Wileńskiego Szymona Malewskiego, założycielki szkoły w Turgielach,  Katarzyny Kobylińskiej. W Pawłowie przypomnieliśmy o życiu i działalności patrona naszego gimnazjum P. K. Brzostowskiego. Zwiedziliśmy pomnik powstania styczniowego w Rudnikach, gdzie w 1863 r. odbyło się starcie wojsk powstańczych i carskich. Na cmentarzu zatrzymaliśmy się przy pomniku, upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej. W drodze do Ejszyszek zatrzymaliśmy się przy pomniku „Matka Pirciupia”, który upamiętnia tragedię wsi z 1944 r., kiedy to hitlerowcy spalili 119 mieszkańców Pirciupia. W Ejszyskach oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej. Przy pomniku, odsłoniętym z okazji 150-lecia powstania styczniowego, przypomnieliśmy o walkach narodowowyzwoleńczych. W miejscowości Koniuchy zapaliliśmy znicze przy pomniku ofiar zbrodni, popełnionej przez partyzantów radzieckich na 38 polskich mieszkańcach wsi. W Solecznikach odwiedziliśmy pomniki papieża Jana Pawła II, poety Adama Mickiewicza oraz przywódcy powstania styczniowego, Konstantego Kalinowskiego.

Wydarzenia historyczne znalazły odbicie w literaturze. Uczniowie nazywali utwory literackie oraz omawiali sposób ich prezentacji w wybranych utworach.

Wycieczka była dla nas lekcją patriotyzmu. Uczniowie wypróbowali siebie w roli przewodników, słuchali opowiadań kolegów i koleżanek, wzbogacili swoją wiedzę w dziedzinie historii i literatury.

Zauroczeni pogodą złocistej jesieni wróciliśmy do szkoły.