Archiwum miesiąca: czerwiec 2019

Plener plastyczny „Osobliwości przyrody dworu Brzostowskiego“

Pozostałości słynnej w XVIII w. Republiki Pawłowskiej są niewątpliwie miejscem inspirującym dla wielu dziedzin sztuki. 7 czerwca w Pawłowie, nieopodal Turgiel, odbył się plener plastyczny „Osobliwości przyrody dworu Brzostowskiego“, organizowany przez Gimnazjum P. K. Brzostowskiego. Celem pleneru jest zgromadzenie utalentowanych uczniów oraz nauczycieli różnych placówek oświatowych, a także poszczególnych malarzy do aktywnej działalności twórczej.  Na spotakanie przybyła Danuta Lipska, prezes Twórczego Związku Polskich Artystów Malarzy na Litwie „Elipsa”, znany wileński plastyk Piotr Ibiański oraz poetka, a malarka z zamiłowania, Bożena Naruszewicz.

Wycieczka ,, do kosmosu“

Wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo, by poczuć się astronomem.

Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie je szukać? Czy warto?

Taką okazję mieli uczniowie naszego gimnazjum, którzy 29 maja odbyli niezwykłą podróż kosmiczną. Zawdzięczając mobilnemu planetarium, uczniowie mogli oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum  Nauki im. Kopernika w Warszawie.

W ten dzień dzieci miały możliwość zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzającym najbardziej podobało się obserwować Drogę Mleczną, Układ Słoneczny planet, gwiazdozbiór oraz znaki zodiaku. Dla miłośników astronomii został przygotowany „Poradnik młodego naukowca“, zawierający sporo astronomicznych ciekawostek,  informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Konkurs recytatorski poezji Marii Kononickiej.

30 maja br. w Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie odbył się konkurs recytatorski poezji Marii Kononickiej. W konkursie wzięło udział wielu uczestników, wśród których byli i nasi uczniowie: Inesa Stankiewicz (4 kl.), Partycja Malewskaja (4 kl.), Paulina Baranowska (5kl.), Marta Mołoczko (5kl.), Margarita Tyszkiewicz (5kl.), Tomasz Mościan (5kl.), Waleria Jurszewicziutie (6 kl.). Recytatorów wysłuchało jury w składzie Józefa Szostakowskiego- poeta wileński, Ireny Litwinowicz – reżyser Polskiego Teatru w Wilnie, Helena Bakuło – dyrektor Muzeum w Borejkowszczyźnie. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Dziękujemy organizatorom za piękne święto poezji dla dzieci, a uczniom za wspaniałe reprezentowanie naszego gimnazjum.