Plener plastyczny „Osobliwości przyrody dworu Brzostowskiego“

Pozostałości słynnej w XVIII w. Republiki Pawłowskiej są niewątpliwie miejscem inspirującym dla wielu dziedzin sztuki. 7 czerwca w Pawłowie, nieopodal Turgiel, odbył się plener plastyczny „Osobliwości przyrody dworu Brzostowskiego“, organizowany przez Gimnazjum P. K. Brzostowskiego. Celem pleneru jest zgromadzenie utalentowanych uczniów oraz nauczycieli różnych placówek oświatowych, a także poszczególnych malarzy do aktywnej działalności twórczej.  Na spotakanie przybyła Danuta Lipska, prezes Twórczego Związku Polskich Artystów Malarzy na Litwie „Elipsa”, znany wileński plastyk Piotr Ibiański oraz poetka, a malarka z zamiłowania, Bożena Naruszewicz.

W plenerze wzięli udział uczniowie wielu szkół rejonu solecznickiego, a mianowicie,  Gimnazjów J. Śniadeckiego, Tūkstantmečio, Santarvės w Solecznikach, Gimnazjum S. Rapolionio w Ejszyszkach, Gimnazjów M. Balińskiego,  Aušros oraz Szkoły Podstawowej w Jaszunach, Gimnazjum E. Orzeszkowej w Białej Wace, Gimnazjów P. K. Brzostowskiego oraz Aistuvos w Turgielach.

Każdy uczestnik miał możliwość zatrzymać się w czasie, aby całym sobą chłonąć piękno przyrody i tajemnice historii, by następnie utrwalić najpiękniejsze miejsca, zabytki, emocje. Proces twórczy połączony był jednocześnie z warsztatami malarskimi. Uczniowie chętnie słuchali wskazówek profesjonalnych malarzy. Spod pędzla Piotra Ibiańskiego wyszły piękne portrety.

W dniach 10-13 czerwca w sali imprez w Turgielach można obejrzeć wystawę prac twórczych, powstałych na plenerze plastycznym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom pleneru. Czekamy na kolejne spotkania.

Nauczyciel plastyki Gimnazjum im. P. K. Brzostowskiego

Anna Łozowska