Archiwum miesiąca: maj 2019

Narodowe Czytanie 2019

20 maja w naszym gimnazjum odbyła się akcja Narodowego Czytania nowel.

Uczniowie klasy 5 czytali ,,Dobrą panią” E. Orzeszkowej, szóstoklasiści- ,,Dym” M. Konopnickiej, siódmoklasiści pogrążyli się w ,,Katarynce” B. Prusa, uczniowie klasy ósmej byli pochłonięci ,,Latarnikiem” H. Sienkiewicza. Gimnazjaliści czytali ,,Orkę” B. Prusa, ,,Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, ,,Sachem” H. Sienkiewicza, fr. ,,Wieży” G. Herlinga- Grudzińskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza“ Adama Mickiewicza i współtworzona przez tysiące Polaków. Poznawane utwory  zostają na trwałe wpisane w historię polskiej literatury.

Uczestnicząc w akcji Narodowego Czytania, uczniowie też dbają i wzbogacają nasz ojczysty język.

Zerówka w bibliotece

We wtorek, 14 maja 2019 roku Miejską Bibliotekę Publiczną w Turgielach odwiedziła zerówka z gimnazjum im.P.K.Brzostowskiego.  Na wstępie kierownik biblioteki zapoznała dzieci  z  regulaminem wypożyczalni i  czytelni.  Uczniowie dowiedzieli się, jak  zostać  czytelnikiem biblioteki  oraz poznali zasady, których należy przestrzegać wypożyczając książki do domu. W kolejnej części spotkania mogli obejrzeć książki i zapoznać się z bajkami.
Następnie malowali pierwszą literę swojego imienia.
Na zakończenie dzieci podziękowały dla pani Wiktorii Urbanowicz. Każde dziecko wyszło z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki,  aby stać się  czytelnikiem i korzystać z bogatej oferty  książek dla dzieci. Bardzo dziękujemy za ciekawą i pouczającą lekcję.

W drodze powrotnej wpadliśmy do sklepu ,,Aibie’’, gdzie pracuje mama naszej Kamili, która opowiedziała nam o zawodzie sprzedawczyni.

Zajęcie edukacyjne w Teatrze na Pohulance

7 maja br. uczniowie  klasy 5 mieli świetną okazję do zwiedzania kulis Teatru na Pohulance (Rusų dramos teatras). Uczniowie stanęli  na jednej z najstarszych scen teatralnych Wilna. Zobaczyli  jej techniczne możliwości, zajrzeli do malarni, modelatorni, pracowni szewskiej inaczej pracowni krawieckiej, sprawdzili, jak głęboki jest kanał orkiestry, zgubili się w ogromnych magazynach kostiumów, a  przez uchylone drzwi podsłuchali artystów podczas próby. Dzisiaj zdarzyła się  okazja, by niezwykły świat teatru obejrzeć od środka i znaleźć się „po drugiej stronie lustra”.

Uczniowie klasy 5