Archiwum dnia: 2018 18 października

Poznaj swą małą Ojczyznę

Rok 2018 jest ważną datą w historii Polski i Litwy, obchodzimy bowiem 100-lecie niepodległości obu państw. Z tej okazji w klasach 3G i 4G odbyła się nietradycyjna lekcja integrowana historii i języka polskiego w innej przestrzeni edukacyjnej. Celem lekcji było zachęcenie młodych osób do poznawania historii, tradycji, kultury i zabytków Ziemi Ojczystej.

Uczniowie zawczasu otrzymali zadania. Zebrali informację oraz przygotowali przemówienia o postaciach, pomnikach oraz historycznych miejscach rejonu solecznickiego.

Odwiedziliśmy cmentarze rejonu, złożyliśmy znicze na grobach malarki ludowej Anny Krepsztul, Stanisława Wiercińskiego, żołnierza Armii Krajowej, rektora Uniwersytetu Wileńskiego Szymona Malewskiego, założycielki szkoły w Turgielach,  Katarzyny Kobylińskiej. W Pawłowie przypomnieliśmy o życiu i działalności patrona naszego gimnazjum P. K. Brzostowskiego. Zwiedziliśmy pomnik powstania styczniowego w Rudnikach, gdzie w 1863 r. odbyło się starcie wojsk powstańczych i carskich. Na cmentarzu zatrzymaliśmy się przy pomniku, upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej. W drodze do Ejszyszek zatrzymaliśmy się przy pomniku „Matka Pirciupia”, który upamiętnia tragedię wsi z 1944 r., kiedy to hitlerowcy spalili 119 mieszkańców Pirciupia. W Ejszyskach oddaliśmy hołd żołnierzom Armii Krajowej. Przy pomniku, odsłoniętym z okazji 150-lecia powstania styczniowego, przypomnieliśmy o walkach narodowowyzwoleńczych. W miejscowości Koniuchy zapaliliśmy znicze przy pomniku ofiar zbrodni, popełnionej przez partyzantów radzieckich na 38 polskich mieszkańcach wsi. W Solecznikach odwiedziliśmy pomniki papieża Jana Pawła II, poety Adama Mickiewicza oraz przywódcy powstania styczniowego, Konstantego Kalinowskiego.

Wydarzenia historyczne znalazły odbicie w literaturze. Uczniowie nazywali utwory literackie oraz omawiali sposób ich prezentacji w wybranych utworach.

Wycieczka była dla nas lekcją patriotyzmu. Uczniowie wypróbowali siebie w roli przewodników, słuchali opowiadań kolegów i koleżanek, wzbogacili swoją wiedzę w dziedzinie historii i literatury.

Zauroczeni pogodą złocistej jesieni wróciliśmy do szkoły.