Na gościnnej Ziemi Kaszubskiej

Od ponad 15 lat trwa przyjaźń i wymiana młodzieży naszego gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej nr. 2 im. prof. Gerarda Labudy w Luzinie.
W dniach 9- 13 października grupa uczniów naszego gimnazjum spędziła na gościnnej Ziemi Kaszubskiej.
Nasza młodzież została zakwaterowana w rodzinach. Wspólnie z dziećmi rodzin, w których zamieszkali nasi uczniowie, odbyliśmy ciekawe i poznawcze wycieczki.

no images were found

Gdańsk urzekł historyczną Starówką. Spacerowaliśmy i podziwialiśmy przepiękne kamienice, ulicę Długą, fontannę Neptuna, deptak nad Motławą… Następnie podążyliśmy do Sopotu na molo i zachwycaliśmy się prześlicznym krajobrazem morskim.
Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Szymbark. Wielkie zdumienie wzbudził Dom Sybiraka przywieziony spod Irkucka oraz Dom Powstańca Polskiego sprowadzony z Turcji, które upamiętniają losy Polaków poza granicami. Wiele emocji i wzruszeń odczuliśmy w bunkrze. Dzięki efektom akustycznym przeżyliśmy ,,prawdziwy” nalot wojenny.
Ciekawie prezentowały się rekordowe obiekty- Najdłuższa Deska Świata oraz Największy Fortepian Świata.
Najbardziej atrakcyjny dla dzieci okazał się Dom do Góry Nogami- symbol dzisiejszego świata, który czasami wydaje się być postawiony na głowie.
Zwiedziliśmy też Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Pogłębieni w wiedzę wracaliśmy do Luzina. Tę miejscowość zwiedzaliśmy na różne sposoby, gdyż wieczory były wypełnione w atrakcyjne zajęcia. Jedni uczniowie czas spędzali na grze w piłkę nożną, inni znaleźli się w kinie bądź basenie, w pizzerii czy grali w kręgle, bilard. Ktoś też wybrał się do teatru. Oto się postarały rodziny goszczące naszą młodzież.
Poznaliśmy też Kaszuby północne. W Wejherowie obejrzeliśmy Kościół franciszkański pwz. św. Anny wraz z klasztorem, który został ufundowany w XVII w. przez Jakuba Wejhera, zatrzymaliśmy się przy pomniku fundatora. Wstąpiliśmy też na lody i pośpieszyliśmy do Parku Miejskiego. Mile przywitał nas tradycyjną pieśnią kaszubską pomnik Kaszuba z akordeonem. Wielką popularnością cieszył się plac zabaw.
Z duchowej stolicy Kaszub pojechaliśmy do Piaśnicy, miejsca zbrodni hitlerowskich.
Ostatni punkt zwiedzania- Jastrzębia Góra, gdzie czekało na nas faliste Morze Bałtyckie.
Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy zwiedzić tak uroczy zakątek Polski, znaleźć się wśród otwartych i życzliwych ludzi.
Tegoroczna grupa młodzieży do Luzina wybrała się po raz pierwszy, więc dzieci cieszyły się bardzo, że zaprzyjaźniły się z luzińską młodzieżą.
Pożegnalne spotkanie było bardzo ciepłe i wzruszające.
Nasz wyjazd zawdzięczamy ludziom wielkodusznym, naszym Darczyńcom i Przyjaciołom.
Nade wszystko wdzięczni jesteśmy dla Wójta Gminy Luzino, szanownego pana Jarosława Wejera za sfinansowanie naszego pobytu w Macierzy i pamiątki. Dziękujemy również dla szanownej pani Ireny Wejer za dar serca oraz chęć niesienia pomocy innym.
Szczególne podziękowania kierujemy do szanownej pani Małgorzaty Klein za zaangażowanie oraz zapewnienie ciekawego programu pobytu, opiekę i serdeczność. Również wdzięczni jesteśmy dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr.2 im. prof. Gerarda Labudy Kazimierzowi Bistroniowi oraz całej społeczności szkoły za ciepłe przyjęcie oraz ciekawy program artystyczny.
Za gościnność, czułą opiekę, prezenty dziękujemy Rodzinom goszczącym naszych uczniów.
Za wieloletnią współpracę, przyjaźń i gościnność wdzięczni jesteśmy szanownej pani Marii Magdalenie Gajowskiej.
Za umożliwienie naszego wyjazdu dziękujemy dla dyrekcji naszego gimnazjum.
Podbudowani duchowo, zauroczeni gościnnością, pełni niesamowitych wrażeń wróciliśmy do swoich domów. Osobiste przeżycia pozostaną na długo w naszej pamięci. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne spotkanie, tym razem na Wileńszczyźnie, w naszym gimnazjum.

W imieniu całej grupy Walentyna Dulko, nauczyciel języka polskiego