My dla Niepodległej

„Litwa – ojczyzną mego ciała,
Polska – ojczyzną mego ducha,
Byłabym ślepa, byłabym głucha,
gdybym dwu naraz nie kochała…
Dlatego kocham je jak swoje
Całym swym sercem, całą duszą.
Te dwie ziemie wszak są moje,
Obie więc równo kochać muszę…“

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski w Gimnazjum im. P. K. Brzostowskiego odbył się szereg różnych imprez i przedsięwzięć, m. in. dzień zintegrowany w klasach początkowych ,,Droga do wolności”, konkurs plastyczny ,,Godło Polski”, zawody sportowe  ,,Kocham Cię, Polsko”, nietradycyjna lekcja zintegrowana historii i języka polskiego w innej przestrzeni edukacyjnej, nietradycyjne lekcje matematyki ,,Polska w liczbach”, nietradycyjne lekcje języka angielskiego i rosyjskiego ,,O Polsce po angielsku i rosyjsku”, konkurs recytatorski ,,Kresy 2018“, konkursy ,,Mistrz Czytania”, ,,Mistrz Ortografii”, ,,Znawca filmu polskiego”, konkurs wiedzy o Polsce,  wystawa plastyczna ,,Barwy Niepodległej”.

Uczniowie uczestniczyli w rejonowym przedstawieniu ,,Niepodległość – trudne słowo” w Centrum Kultury  w Solecznikach, brali udział w konkursie, organizowanym przez Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie ,,Poznaj swoją ojczyznę”, szykowali stoiska, dekoracje.

Podczas uroczystego apelu, który odbył się 9 listopada, uczniowie odtworzyli klimat tamtych odległych czasów. Przywoływane fakty przeplatane były patriotycznymi wierszami, pieśniami oraz inscenizacjami. W ten sposób uczniowie oddali szacunek symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

Nastrój powagi i wzruszenia był udowodnieniem, że Święto Niepodległości to wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków. Uroczystość ta bez wątpienia skłoniła też wszystkich do refleksji na temat trudnej drogi do niepodległości państwa polskiego.

Planujemy udać się na Rossy, aby złożyć wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Było nam niezmiernie miło, że nasze święto zaszczyciły swoją obecnością  wicemer rejonu solecznickiego Jadwiga Sinkiewicz oraz starszy specjalista wydziału oświaty i sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego Halina Smykowska.

Cała społeczność naszego gimnazjum dla niepodległej Polski i Litwy za dar wolności złożyła swe dobre uczynki, podziękowania i życzenia.

,, Polsko! Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości życzymy Ci kolejnych lat w spokoju, bez wojen, wiele radości z Twych patriotów; abyś zawsze była niepodległa, aby nikt nie wymazał Cię z mapy świata, by nie zabrakło Ci godności, kultury i języka. Wierzymy, że nasza praca i poświęcenie będą dla Ciebie czymś ważnym. Kochamy Cię mocno.“

Czesława Baranowska, nauczyciel historii i języka polskiego

Walentyna Dulko, nauczyciel języka polskiego