„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.          – Franciszek Ksawery Dmochowski

W dniach 6- 10 listopada w naszym gimnazjum odbył się „Tydzień Języka Polskiego”.
Projekt edukacyjny angażował wszystkich uczniów i miał charakter interdyscyplinarny. Realizowany był na lekcjach języka polskiego, godzinach wychowawczych i w trakcie różnych działań poza zajęciami i w czasie wolnym uczniów.
Poprzez konkursy, recytacje, inscenizacje, wystawę, prace twórcze, prezentacje uczniowie
popularyzowali meandry języka polskiego, a więc utrwalali wiedzę i umiejętności w atrakcyjny sposób, co w konsekwencji prowadziło do pogłębienia kompetencji polonistycznych uczniów; podkreślenie wartości i piękna języka ojczystego.

Każdy dzień Tygodnia przebiega pod innym hasłem i koncentruje się wokół innego zagadnienia:
Poniedziałek – ,,Nasza ulubiona lektura” – ilustracja do lektury szkolnej– dekoracja drzwi klasy. Uczestniczyli uczniowie klas 1- 5.,,Mój język świadczy o mnie” – wypowiadamy wojnę wulgaryzmom- plakat z hasłem. Uczestniczyli uczniowie klas 6- IVG.
Każda klasa przygotowała pomysłowe dekoracje i otrzymała podziękowanie.
Uczennica klasy IG, Ania Boguševičiūtė napisała własne opowiadanie ,, Ojczysty skrawek ziemi”.
Wtorek- ,,Pięknie piszę”- konkurs kaligrafii. Uczestniczyli uczniowie klas 1- 5.
Mistrzami pióra zostali: Kamila Bartoszewicz, ucz. kl. 1, Dominika Baslykaitė, ucz. kl. 1, Aleksandra Mołoczko, ucz. kl. 1, Agata Stankiewicz, ucz. kl. 1, Patrycjusz Pozniak, ucz. kl. 2, Greta Aleksiuk, ucz. kl. 3, Elżbieta Rekiel, ucz. kl. 4, Tomasz Mościan, ucz. kl. 4, Paweł Ziekunow, ucz. kl. 4, Adriana Dulko, ucz. kl. 5, Ilona Rusieckytė, ucz. kl. 5.
,,Corrida, czyli walka z bykami!”konkurs ortograficzny. Uczestniczyli uczniowie klas 6- IVG. Zwycięzcami zostali: Rima Dulko, ucz. kl. 6, Gabriela Dulko, ucz. kl. 6, Eduarda Jurševičiūtė, ucz. kl. 7, Wiktoria Kozłowskaja, ucz. klasy 8, Edwin Gaułas, ucz. kl. 8, Dewid Jarmolkovičius, ucz. kl. IG, Edward Tarasevičius, ucz. kl. IG, Aneta Falkiewicz, ucz. kl. IIG, Ewald Jagliński, ucz. kl. IVG.
Środa i czwartek ,,Kto czyta, żyje wielokrotnie”- konkurs pięknego czytania oraz krasomówcze popisy, czyli prezentacja książki godnej przeczytania. Uczestniczyli uczniowie klas 1- IVG.
Mistrzami czytania zostali: Augustyna Turo, ucz. kl. 2, Inesa Stankiewicz, ucz. kl. 3, Adriana Jagieło, ucz. kl. 5, Dominika Aleksiuk, ucz. kl.6, Rajmond Miłosz, ucz. kl. 6, Agata Gaułas, ucz. kl.7, Wiktoria Kozłowskaja, ucz. kl. 8, Waleria Suszyńskaja, ucz. kl. 8, Ania Boguševičiūtė, ucz. kl. IG, Janina Dulko, ucz. kl. IIG, Ernest Staszewski, ucz. kl. IIIG,                   Ewald Jagliński, ucz. kl. IVG.
We środę odbyła się też otwarta lekcja języka polskiego w klasie 6 ,,Poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”. Uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje działalności słynnych Polaków wszechczasów i rozmyślali nad zasługami wybitnych postaci.
Piątekwystawa wzorowo prowadzonych uczniowskich zeszytów; ulubionej lektury; gabloty-         ,,Polacy, których poznać warto”, ,, 11 listopada- święto narodowe”.
    W ramach tygodnia języka polskiego w naszym gimnazjum odbył się konkurs „Znam historię Polski”, organizowany przez Związek Polaków na Litwie z okazji zbliżającego się jubileuszowego roku, stulecia odrodzenia Państwa Polskiego. Uczniowie mieli wybrać i wykonać jedno z trzech proponowanych zadań. Podziękowania za udział w konkursie otrzymała Aneta Falkiewicz, uczennica klasy 2G, która w swej pracy opisała bitwę warszawską, określaną mianem „Cudu nad Wisłą”, gdyż stała się decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Dewid Jarmołkowiczius, uczeń klasy 1G, w swej pracy przybliżył sylwetkę wybitnego malarza polskiego, Jana Matejki. Uczeń klasy 8, Edwin Gaułas, podjął się trudnego zdania i trafnie odpowiedział na 15 pytań z historii Polski, uzupełniając je swym komentarzem. Rafał Baranowski, uczeń klasy 5, sfotografował oraz opisał poszczególne pomniki historyczne rejonu solecznickiego.
         W piątek, 10 listopada odbył się świąteczny apel z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W apelu wzięła udział cała społeczność gimnazjum. Część artystyczną, poprowadzili uczniowie klasy 4G Mirosława Markiewicz oraz Ewald Jagliński. Uroczystość uświetnił śpiew piosenek patriotycznych oraz recytacja wierszy w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej.
        Święto  niepodległości stało się również okazją do podsumowania Tygodnia Języka Polskiego oraz wręczenia dyplomów dla uczestników.
Polonista Walentyna Dulko
Polonista i historyk Czesława Baranowska