Upamiętniono rocznicę śmierci założyciela Pawłowa

17 listopada 2017 r. minęła 190 rocznica śmierci ks. kanonika Pawła Ksawerego Brzostowskiego (1739-1827).

W ten dzień ku czci patrona naszego gimnazjum odbyły sie lekcje wychowawcze, na których wspomnieliśmy o działalności i zasługach P.K.Brzostowskiego. Delegacja uczniów zapaliła znicze przy pomniku z wizerunkiem P. K. Brzostowskiego, znajdującego się na terytorium ruin Republiki Pawłowskiej.

Paweł Ksawery Brzostowski zmarł w 1827 roku i jest pochowany w Rukojniach w rejonie wileńskim. Był prezydentem w XVIII wieku słynnej na całą Europę Republiki Pawłowskiej – państwa w państwie, posiadającego własną konstytucję, herb, pieniądze, parlament, skarb, kasę samopomocy, szkołę itd. Paweł Brzostowski zniósł w swych posiadłościach pańszczyznę, ziemię rozparcelował między chłopów i wprowadził spłaty tytułem wykupu.
Jesteśmy dumni, że nasze gimnazjum nosi imię słynnego reformatora doby Oświecenia.
Informacja koła metodycznego wychowawców klasowych