Na to święto co roku czekamy z niecierpliwością.

Tu, na placu wielki ruch dziś mamy
zachęcają przy stoiskach uśmiechem, wołaniem:
„do nas, drodzy, mili, wszystko tu sprzedamy!”
rękodzieła, smakołyki, niespodzianki miłe…

harmider okropny, lecz dzielnie go znoszę,
przyglądam się tworom i jakże się dziwię,
asortyment bogaty:” tu kwiatek  poproszę!”
„tam koszyczek piękny- cuda  prawdziwe”.

5 maja br. odbyło się święto patrona naszego gimnazjum. W tym roku obchodziliśmy 10. rocznicę tradycyjnych targów Brzostowskiego.

Celem imprezy było uczcić dzień patrona gimnazjum- P. K. Brzostowskiego poprzez kultywowanie tradycji i obyczajów; zacieśnianie współpracy między uczniami, ich rodzicami i nauczycielami; wykazanie własnych pomysłów i zdolności twórczych i artystycznych; zachęcanie do angażowania się w działalność społeczną.

P.K. Brzostowski, patron naszego gimnazjum, był wybitnym XVIII- wiecznym reformatorem, który bardzo się troszczył o oświatę swoich obywateli, uczył kulturalnie spędzać czas, organizował różnorakie spotkania, wieczorki, kiermasze i targi. Według relacji dziedzica, ziemia w Pawłowie była urodzajna. W lasach różnorodnej zwierzyny było pod dostatkiem, obok znajdowały się zielone łąki i bogate barcie, a rzeka Mereczanka, staw i sadzawki były obficie zarybione.  Mieszkańcy owych czasów hodowali agrest, czarne i czerwone porzeczki, śliwki i jabłka. Warzywa, jagody, miód urozmaicały jedzenie mieszkańców. Za przykładowe gospadorawanie  Paweł Brzostowski nagradzał mieszkańców pieniężnie oraz plonami. Wyhodowane w swoich sadach i ogrodach owoce i warzywa, miód chłopi mogli sprzedać na rynku w Pawłowie bądź  na targach i jarmarkach w Wilnie. W owe czasy Pawłów otoczony był wieńcem miasteczek targowych, z którymi utrzymywał handel. Pomyślnie rozwijała się Pzeczpospolita Pawłowska, a jej mieszkańcy bogacili się i zaczęli żyć w dostatku. 

Patron naszego gimnazjum, ks. Paweł Ksawery Brzostowski, na pewno bardzo ucieszyłby się, że czcimy dawne tradycje, obyczaje i od wielu lat ku jego czci organizujemy targi.

Imprezę swoją obecnością zaszczycili dostojni goście: Regina Markiewicz, kierownik Wydziału Oświaty i Sportu administracji samorządu rejonu solecznickiego i przedstawiciele samorządu rejonu solecznickiego, Eduard Tyszkiewicz, starosta Turgiel, uczestnicy projektów kulturowych z Warszawy ERASMUS+ pt. „Zasięgnijmy języka na Litwie” oraz  „Rozwijanie kompetencji cyfrowych we współpracy międzynarodowej”, zespół folklorystyczny ,,Turgielanka”, przedstawiciele Aistuvos gimnazjum. Oklaskami witaliśmy wszystkich miłośników naszego gimnazjum, rodziców i dziadków naszych uczniów oraz dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników gimnazjum.

Wszystkich zebranych mile przywitała i tradycyjne targi P.K. Brzostowskiego ogłosiła otwartymi dyrektor gimnazjum Iwona Tyszkiewicz.

W czasie święta nie zabrakło śpiewu, tańców, popisów sportowych. Każdy miał okazję wykazać się swoim talentem. 

Przedszkolanka Gabriela Tyszkiewicz solowała piosenkę ,,Kwiatki bratki“, młodsza grupa uczniów zaśpiewała piosenki: ,,Piosenka- powitanka, ,,Wiosenna piosenka“, a  starsza-  polskie i litewskie piosenki ludowe: ,,Hej, tam nad rzeką“, ,,Na ganku stała Mania“, ,,Na zielonym polu“, ,,Ant kalno gluosnis“. Kierownik Lucja Wiszniewska. Pod kierownictwem Danuty Michałowskiej wystąpił też zespół folklorystyczny ,,Turgielanka“. Grupa taneczna ,,Marshmellow“zaprezentowała taniec współczesny oraz grupa uczniów klas początkowych zatańczyła tańce: ,, Trzy gwiazdki“ i ,,Waka- waka“. Uczniów przyszykowała Karolina Bortkiewicz. W życiu człowieka ważną rolę odgrywa sport. Wielkim zainteresowaniem cieszyły popisy karateków. Grupa chłopców i dziewcząt z klubu ,,Atemi“ zaprezentowała umiejętności, sztukę walki karate. Kierownik Aleksandr Żilewicz….

Popularnoscią cieszyła się ścieżka dydaktyczno- edukacyjna, gdzie spotkać można było wiele ciekawych i rozmaitych stacji. Wielobarwnością i różnorodnością przepięknych roślin wabił ,,Ogród botaniczny“. Niewiarygodne ekperymenty chemiczno- fizyczne prezentowała stacja ,,STEAM“. W ,,Studium piękna“ Karolina Bortkiewicz i Mirosława Markiewicz tworzyły zachwycające bajkowe makijaże. Wystawy własnoręcznych dzieł czekały na zwiedzających przy stacji ,,Ciekawe hobby“. U mistrza wyplatania koszy, pana Jana Wojciukiewicza, można było nie tylko nabyć zgrabny koszyszek, ale też nauczyć się tej sztuki. Kunsztem robienia na drutach dzieliły się panie: Lucja Adamowicz i Lilia Kozłowskaja. Niesamowicie piękne własnoręczne czapeczki, przeróżne wstążki, kokardy eksponowała, sprzedawała i uczyła tworzyć Anna Stankowska.

Zajęcia praktyczno- edukacyjnych prowadzili rodzice i dziadkowie naszych uczniów. 

Na stoiskach znajdowały się przepiękne prace plastyczne, rękodzieła, wyroby domowe, różnorodne rośliny oraz moc smakołyków i słodyczy. Można też nabyć własnoręcznie wykonane drobne upominki, pamiątki oraz mnóstwo innych oryginalnych rzeczy.

Kawiarenka ,,U Brzostowskiego” kusiła zapachem pysznej kawy i  zapraszała skosztować wypieków, wybornych słodkości, owocowych deserów.

Wielu wrażeń oraz miłego świątecznego dnia życzyli prowadzący: Adriana i Rajmond.

Cała społecznośc gimnazjum zaangażowała się do obchodów tego święta. Nie zabrakło więc z rąk dyrekcji pisemnych podziękowań. Uczestnicy wymieniali się pomysłami, dobrym słowem, uśmiechem na twarzy. Impreza pozostawiła wiele niesamowitych wrażeń.

Walentyna Dulko, nauczyciel języka polskiego