Dienos archyvas: 2021 23 lapkričio

,,Bądź dumny- jesteś Polakiem”

W dniach 10 – 17 listopada w Gimnazjum im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego odbył się Tydzień Języka Polskiego. Zainicjowaliśmy udziałem w akcji „Szkoła, do hymnu!”.  Uczniowie wykonali plakaty tematyczne oraz piękne dekoracje, które stworzyły świąteczną atmosferę w szkole. 11 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości Polski.  Brzmiały piosenki i wiersze patriotyczne, życzenia dla Polski. W ramach Tygodnia Filmu Polskiego, 12 listopada uczniowie mieli możliwość obejrzeć film ,,Tarapaty 2” w solecznickim Centrum Kultury.

Uczniowie zmagali się też o miano ,,Mistrza Dyktanda”. Odbyła się otwarta lekcja języka polskiego ,,Ludzie listy piszą…” – o sztuce epistolarnej” oraz nietradycyjna, integrowana lekcja języka polskiego i historii w innym otoczeniu edukacyjnym „Pomniki historyczne naszej małej ojczyzny. Odzwierciedlenie wydarzeń historycznych w utworach literackich”. 16 listopada, podczas wyjazdu, uczniowie zwiedzili miejsca, związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz słynnymi postaciami naszego rodzinnego kraju.  Wzbogacili w ten sposób wiedzę o historii swojej rodzinnej ziemi oraz zagłębili się w utwory literackie odzwierciedlające wydarzenia historyczne.

17 listopada przypada rocznica śmierci patrona naszego gimnazjum,                         P. K. Brzostowskiego. W tym dniu odbył się cykl lekcji w muzeum szkolnym,  uczniowie przypomnieli o działalności tego wielkiego człowieka. Nietradycyjna lekcja społeczeństwa przebiegła też w Republice Pawłowskiej. Tak uczciliśmy pamięć naszego Patrona.

Przewodnicząca koła metodycznego, nauczyciel metodyk języka

polskiego Walentyna Dulko

Starszy nauczyciel historii i języka polskiego Czesława Baranowska